K. Stankutė-Jaščemskienė: gebėjimas užmegzti kontaktus nebūna įgimtas, to reikia išmokti

Ieškant naujų galimybių profesinėje srityje ar imantis nuosavo verslo nuo nulio – visų išsikeltų tikslų pasiekti gerokai lengviau, jei turite platų pažįstamų ratą ar esate užmezgę kontaktų, kurie gali padėti. Kotryna Stankutė-Jaščemskienė, Mariaus Jakulio Jason fondo vadovė,  „Galimybių akademijos“ lektorė, turinti didelę patirtį buriant profesionalų tinklą pasaulyje ir Lietuvoje, pažymi – nors pandemija privėrė duris galimybei gyvai susipažinti su naujais žmonėmis, tačiau atvėrė langą užmegzti ryšius ir suburti savą kontaktų tinklą nuotoliniu būdu. Ir tai padaryti gali kiekvienas.

Kartais į daug ryšių ir kontaktų turinčius žmones kyla noras žiūrėti su šiokiu tokiu pavydu, neva jiems labai pasisekė. Tačiau, pasak K. Stankutės-Jaščemskienės, gebėjimas kurti ryšį nėra super galia ar įgimtas talentas. Tinklaveika, plačiau žinoma anglišku terminu networkingas, tai – išmokstamas gebėjimas užmegzti naujus kontaktus ir sukurti bei palaikyti ryšį su žmonėmis asmeniniais ar profesiniais tikslais.  O pasimokyti to verta kiekvienam.

„Kad ir kokie mes kartais būname pavargę nuo minių, bendradarbių, bendravimo darbiniuose renginiuose, visi žmonės yra socialios būtybės ir mums vieniems kitų reikia, kad galėtume pasiekti savo tikslų. Net jei koks nors pradedantis verslininkas sakytų, kad jis gali padaryti viską pats, be kitų pagalbos, realybėje taip nebūna. Bet kuriam verslui mažų mažiausiai reikia klientų, o tai reiškia, kad vienaip ar kitaip reikia žmonių, kontaktų, ryšių“, – sako K. Stankutė-Jaščemskienė.

Kontaktus su žmonėmis kiekvienas kuriame visą gyvenimą, pradedant jau nuo darželio ar mokyklos laikų. Ypač vyresnėse klasėse, aktyviai dalyvaujant papildomose veiklose, taip pat studijų laikotarpiu lengva sutikti itin daug bendraminčių, kurie vėliau, pradėjus profesinį, gali tapti itin svarbiais ir reikšmingais. „Mokyklose ar universitetuose visada sakau, kad geriausias laikas kurti stiprų, pasitikėjimu grįstą kontaktų tinklą yra dabar. Žinoma, ne visiems tai pavyksta, o neretai, būdami jauni, apie tai ir nesusimąstome. Tad svarbu suprasti, kad pradėti kurti ryšius niekada nėra per vėlu“, – pažymi K. Stankutė-Jaščemskienė. 

Burti savo tinklą

Jei esate ant permainų ribos – norite keisti darbą, įgyvendinti svajonę ir kurti savo verslą ar paspartinti jau pradėto verslo pardavimus – visada pirmiausia verta pergalvoti, kokie pažįstami, draugai ar buvę kolegos šiame kelyje galėtų padėti. Jei ne patys tiesiogiai, galbūt galėtų suvesti su savo rato pažįstamais. 

„Net jei ilgą laiką savo kontaktų tinklo nevertinote, kaip labai profesionalaus, jei iš pažiūros atrodo, kad draugų ratas nėra itin didelis ar įvairus, kai iškyla nauji tikslai, tuos žmones galite pamatyti kitoje šviesoje. Galbūt senas pažįstamas dirba srityje, kuri kaip tik labai reikalinga. O gal geras draugas turi kitų pažįstamų, kurie gali padėti?“, – sako K. Stankutė-Jaščemskienė.  

Norint susipažinti su visiškais naujais žmonėmis, viena iš geriausių vietų tam – įvairios konferencijos. Pandemija šią sritį kiek pakoregavo. Iš vienos pusės, dalyvauti renginiuose ir susipažinti su žmonėmis akis į akį šiandien yra gerokai sunkiau. Kita vertus, dabar kur kas lengviau prisijungti prie įvairių nuotolinių konferencijų visame pasaulyje. O tai reiškia ir labiau prieinamą turinį, ir galimybę susipažinti bent jau virtualiai. 

„Yra daugybė konferencijų ir mokymų, skirtų pradedantiems verslą. Taip pat galima rasti daug savimotyvacijos mokymų, kursų, seminarų. Online kursus karjeros pokyčių siekiantiems organizuojanti „Galimybių akademija“ – taip pat yra vienas iš įdomių projektų, kurie gali padėti. Ir ne vien turiniu.  Tokiuose renginiuose ar seminaruose susitinka panašius iššūkius sprendžiantys žmonės, esantys panašiame gyvenimo etape ar turintys panašių tikslų. Tai – puiki vieta ryšių paieškai“, – sako K. Stankutė-Jaščemskienė.  

Dėmesys patinka visiems

Dalyvaujant panašiuose nuotoliniuose renginiuose, ji pataria nebijoti parašyti kitiems dalyviams, paklausti jų nuomonės ar pasidalyti patirtimi. Konferencijų organizatoriai dalyvius suveda ir su pranešėjais, savo sričių profesionalais, kuriems taip pat galima rašyti, paprašyti patarimo. Pasak K. Stankutės-Jaščemskienės, panašiu principu verta kurti kontaktus ir „Linkedin“ socialiniame tinkle.

„Jei žinote pranešėją ar kitą savo srities profesionalą, verslo ar visuomenės veikėją, kurio patirtis gali padėti, visada galite pakviesti juos į savo tinklą. Svarbiausia, parašyti tinkamą motyvacinę žinutę, kodėl jus domina būtent tas žmogus. Galite tiesiog paprašyti patarimo jums rūpima tema. Žmonės dažniausiai randa laiko patarimams, nes mums iš tiesų yra malonu, kai galime padėti, jaučiamės įvertinti, reikalingi“, – praktiniu patarimu dalinasi pašnekovė.

Ji taip pat pataria nepamiršti užtvirtinti ir nuolat palaikyti ryšį. Jei susipažinote su žmogumi ir vėliau sutinkate jį kituose renginiuose ar konferencijose, verta bent pasisveikinti, paklausti, kaip jam sekasi. O socialiniuose tinkluose patartina skirti minutę savo laiko pakomentuojant, reaguojant į žmogaus komunikaciją. 

Dar viena puiki galimybė susipažinti su bendraminčiais – visiškai su profesija, darbu ar verslumu nesusijusi maloni veikla: sportas, hobis, laisvalaikio stovyklos, visuomeninė veikla. Nors ten apie darbus, verslo planus ar pardavimus dažniausiai nekalbama, bendra aistra gali suvienyti labai skirtingus žmones iš įvairių profesinių sričių, o šie, atėjus laikui, padės jums ar supažindins su kitais reikiamais žmonėmis. 

„Jei į jus kažkas kreipiasi pagalbos, pats negalite padėti, bet galite suvesti su kažkuo iš savo rato, kas gali, tai yra viena didžiausia verčių, kurias galite suteikti kitiems žmonėms. Tai taip pat padeda kurti tvirtesnius ryšius“, – priduria pašnekovė. 

Tereikia mokėti klausytis

Pasak K. Stankutės-Jaščemskienės, nepriklausomai nuo to, ar bandome užmegzti kontaktą gyvai, ar internetu, labai dažnai žmonės susiduria su abejone, kad gal yra niekam neįdomūs, su baime papasakoti apie save. Tokia baimė yra didžiausia kliūtis tinklaveikai ir pažintims. 

„Svarbiausias patarimas – nustoti jaudintis apie tai, ką galiu gauti, ir pradėti galvoti apie tai, ką galiu duoti. Yra daug technikų, kaip galima prieiti prie žmogaus, užmegzti pokalbį, tačiau visa esmė slypi nusiteikime. Kaustant baimei, verta tiesiog pradėti klausti klausimų ir klausytis. Net jei negali papasakoti kažkokios fantastiškos savo sėkmės istorijos, o papasakoti tokią gali retas, didžiausias dalykas ką gali duoti – dėmesį ir klausymąsi. Domėkitės tuo žmogumi, galiausiai, jis taip pat bent jau pasidomės, ką veikiate jūs, o tai – jau ryšio pradžia“, – pataria K. Stankutė-Jaščemskienė ir pažymi, kad visi žmonės iš tiesų savaime yra įdomūs ir vertingi ir ta vertė atsiskleidžia būtent per dėmesį, skiriamą laiką ir pagalbą vieni kitiems. 

Online Mokymai. Profesinis Tinklas: Kontaktai Pardavimams Ar Ilgalaikė Investicija

Iš kur gauti kontaktų verslo plėtrai? Kaip daugiau parduoti? Kaip pasiūlyti savo paslaugas/produktą? 

Plačiau
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jums gali patikti: